Jdi na obsah Jdi na menu
 


an Juhaniak: Někteří rodiče si myslí, že zplodili českého tigera Woodse

"K tomu, aby člověk v golfu dosáhl výsledků, potřebuje kvalitní vedení, tedy trenéra. Podceňovat tento fakt se nevyplácí," tvrdí také hlavní trenér z pražského hřiště v Motole.
reklama
Praha 29. 4. 2007

Golfové hřiště v pražském Motole patří k nejstarším v České republice. Kromě tradice se může pyšnit velmi dobrou dostupností pro opbyvatele metropole. To ocení především golfisté, kteří přes týden nemají možnost vyrazit do vzdálenějších lokalit a také třeba rodiče, kteří mohou pravidelně posílat na golf své ratolesti.
K tomu, aby člověk dosáhl uspokojivých výsledků, potřebuje kvalitní vedení, tedy profesionálního trenéra. Podceňovat tento fakt se nevyplácí. To ostatně tvrdí také hlavní profesionální trenér z pražského Motola Jan Juhaniak.

 

golf_jan_juhaniak_02_ilu.jpgProč se všeobecně doporučuje, aby začínající golfista vyhledal služby trenéra? Pokud chce hrát pouze rekreačně, tak nějaká ta chyba přece nevadí?
Můj názor je, že každý začínající golfista by měl své začátky spojit s trenérem, se kterým by měl probrat nejen správný pohyb tzn. švih, ale zároveň také základní pravidla golfu. Protože jenom takové golfisty přijme široká golfová veřejnost mezi sebe. Tak by to mělo být.


Jsou tyto služby hojně využívány, vezměme to třeba, jak je to u vás v Motole?
Tyto služby pro začínající golfisty jsou využívány nejenom u nás v Motole, ale na všech místech, kde je možno se s golfem nejenom seznámit, ale i hrát.


Musí mít člověk sportovní talent, aby se stal trenérem, nebo stačí být dobrý v komunikaci?
Aby se stal někdo trenérem golfu, máme v naší profesionální golfové asociaci (PGAC) určitá pravidla, dle kterých je možno stát se naším členem - ať už hrajícím profesionálem nebo profesionálem učícím golf.
Co se týče trenérů musí mít zájemce určitou herní výkonnost, která je vyjádřena výškou handicapu. Všichni golfisté mi určitě rozumějí.
Jakmile splní zájemce vstupní kritéria, je přijat jako "učeň" do tříletého studia, během něhož se na speciálních seminářích snaží zdokonalit nejen v teorii, ale také ve vlastní hře. Tříleté studium je zakončeno závěrečnou zkouškou, která obsahuje otázky z teorie, předvedení praktické vyučovací hodiny a dema, při němž předvádí různé druhy ran a komentuje, jak jich dosáhl.


Trénujete také děti, je to jiná práce než s dospělými? Musíte se třeba obrnit zvláštní trpělivostí?
Jako většina trenérů také věnuji hodně času tréninku dětí a mládeže. Podle věku dětí se také mění zaměření tréninku. U nejmladších dětí ve věku 6 - 10 let je třeba počítat se skutečností, že se nejsou schopny koncentrovat takovou dobu jako starší. To znamená, že trénink je třeba zpestřit různými hrami a cvičeními, které třeba tak nesouvisí s golfem, avšak upoutají jejich pozornost.
U starších dětí už se může trenér více zaměřit na jejich techniku švihu, různé druhy ran a případně jim doporučit také tzv. drily. U všech kategorií dětí by měl trenér počítat s tím, že děti všech věkových skupin jsou schopny učit se hodně vizuelně, což znamená, že by měl trenér velice často sám předvádět, co je chce naučit.


Trénování dětí, to je asi kapitola sama pro sebe, vnímáte nárůst počtu mladých hráčů, nebo se ten trend už zastavil?
Trend se nezastavil, mladých hráčů a zájemců o golf neustále přibývá ve všech klubech.


Co si myslí rodiče, když vedou své děti na golf, předpokládají v budoucnu, že se jim ta investice vrátí, nebo to berou spíše jako společenskou věc?
Myslím, že to je velmi různorodé. Některé děti se věnují golfu, neboť se tomuto sportu věnují jejich rodiče. Další skupinu přivedli ke hře jejich kamarádi a samozřejmě přivádějí určitou skupinu dětí ke golfu rodiče, kteří jsou přesvědčeni, že zplodili českého Tigera Woodse. Představte si, že i takoví jsou.


golf_jan_juhaniak_01_ilu.jpgAle zpátky k motolskému hřišti, jak vnímáte jeho další vývoj, kam se posune? Co by se dalo ještě vylepšit, jinými slovy, kde jsou slabiny areálu?
Co se týče klubovny a zázemí klubu k tomu se nechci vyjadřovat... Co se týče kvality a údržby hřiště a jeho možností, tam si myslím, že máme velké rezervy. Moje přání je, aby hřiště bylo kdykoliv v sezoně ve skoro bezvadném stavu a aby každý návštěvník odcházel s tím, že si sem zase velice rád přijde zahrát.

Na závěr, jaké je krédo profesionálního trenéra Jana Juhaniaka?
Velice rád bych všechno stihl, ale musím myslet na to, co mi řekl minulý rok můj otec a to, že už jsem ve věku, kdy bych měl občas zvolnit...

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář